KONTAKT

OFERTA

TERAPIA

START

 

Pobudzenie koncentracji - pełne zanurzenie w wirtualnym świecie
Nauka nowych rzeczy - pobudzenie mózgu do ciągłego rozwoju
Aktywowanie umysłu poprzez kontakt z nową technologią
Pobudzenie funkcji motorycznych (ruchowych)
Ćwiczenia angażujące pamięć - poprawa funkcji poznawczych
Wydłużenie okresu samodzielności i dobrej jakości życia seniorów

 


Częstotliwość terapii

Jedna sesja terapeutyczna w zależności od poziomu trudności i indywidualnych predyspozycji trwa do 45 minut. 

W celu osiągnięcia zakładanych rezultatów zalecamy odbywanie minimum jednej sesji terapeutycznej w tygodniu przez 10 tygodni.

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów rekomendowany jest intensywny przebieg terapii to jest dwa razy w tygodniu przez 6 tygodni. Następnie można kontynuować taką częstotliwość lub zredukować liczbę wizyt do jednej w tygodniu dla podtrzymania efektów. 


Korzyści wynikające z terapii

Terapia wpływa na poprawę  samopoczucia psychofizycznego, wzmacnia samodzielność oraz poprawia funkcjonowanie pamięci osób po 60. roku życia. Dzięki temu możemy zapobiegać chorobom otępiennym mózgu oraz spowalniać procesy starzenia. 

Narzędzie terapeutyczne metodą VR pomaga spowalniać zaburzenia funkcji poznawczych (pamięci) i motorycznych (ruchowych). Dzięki treningowi tych funkcji z naszym narzędziem możemy wydłużyć okres samodzielności i dobrej jakości życia seniorów.

Produkt ten, w porównaniu z istniejącymi na rynku rozwiązaniami gier dla seniorów jest jedynym narzędziem dla osób starszych, które zostało zweryfikowane  w badaniach naukowych.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami opartymi na metodzie papier-ołówek , trening VR daje możliwość elastycznego dostosowania ćwiczeń do potrzeb i możliwości poznawczych pacjenta. Ponadto wykonywane zadania nawiązują do czynności, które wykonujemy na codzień jak np.zakupy.

Kolejną zaletą tego treningu jest to, że pozwala on użytkownikom na samodzielną eksplorację środowiska. Wpływa to pozytywnie na rozwój poczucia własnej skuteczności i poczucia niezależności podczas terapii. Wnioski z literatury wskazują, że jest to metoda o porównywalnych lub lepszych efektach w zakresie poprawy funkcji poznawczych w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

Ćwiczenia zostały stworzone przez specjalistów, którzy dostosowali je tak, by były przyjazne seniorom czyli czytelne, bez przytłaczającej kolorystyki,  bez zbędnych rozpraszaczy. Pomieszczenia tworzące wirtualną przestrzeń zostały zaprojektowane tak, aby tworzyły ciepłe wspomnienia przytulnego domu, co dodatkowo otwiera seniorów na interakcję z otoczeniem. 


Przebieg terapii

Pierwsze spotkanie

 

Terapie rozpoczynamy od wywiadu z klientem, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania do terapii. Ze względu na użycie okularów VR przeciwskazaniem są choroby wzroku takie jak zaćma i jaskra oraz padaczka i choroba lokomocyjna. Warto dodać, że nie jest to terapia dla osób, które mają już zdiagnozowane choroby otępienne. Możemy pomóc spowolnić postępowanie choroby w początkowym stadium. Głównym założeniem jest jednak przeciwdziałanie. 

Następnie wykonujemy test funkcji poznawczych. Jest to narzędzie służące do wykrywania rozwijających się chorób otępiennych. Diagnozowanie jest najważniejszym elementem przeciwdziałania chorobom otępiennych, dzięki szybkiemu wykryciu można zastosować odpowiednie leczenie, które spowalnia rozwój choroby i wydłuża okres samodzielności seniora. Test wykonujemy ponownie po 10 spotkaniach.


Terapia z użyciem okularów VR

Do prowadzenia terapii używamy okularów VR firmy HTC VIVE. Stanowisko składa się również z wygodnego fotela z podłokietnikami dla klienta oraz wyświetlacza dla terapeuty. 

Po założeniu okularów i dostosowaniu stanowiska do indywidualnych potrzeb klienta, oczom osoby uczestniczącej w terapii ukazuje się wirtualna, interaktywna przestrzeń w której uczestniczy. Niezaprzeczalnym plusem tej terapii jest to, że ćwiczenia odbywają się w tzw. pełnym zanurzeniu (immersji), jesteśmy skupieni tylko i wyłącznie na rzeczywistości, w której aktualnie jesteśmy.

Na ekranie gogli wyświetlają się zadania wraz z instrukcją wykonania oraz ewentualnymi podpowiedziami. Terapeuta przez cały czas towarzyszy w terapii, w razie potrzeby służy pomocą i wskazówkami. Zadania z którymi mierzą się seniorzy to między innymi: powtarzanie dźwięków na ksylofonie, dopasowywanie słów chińskich, segregowanie przedmiotów, zapamiętywanie i zaznaczanie danych kształtów. Baza ćwiczeń jest stale rozwijana. 

Dostępne są 3 poziomy trudności. Oprogramowanie automatycznie sugeruje odpowiedni poziom trudności zgodnie z wynikami seniora. Ostatecznie to terapeuta wraz z klientem podejmuje decyzję o odpowiednim poziomie trudności.

O mnie

 

Nazywam się Daria Palpuchowska i jestem założycielem firmy Aktywuj Umysł. Prowadzę terapię z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Jestem certyfikowanym terapeutą z zakresu prowadzenia terapii z wykorzystaniem oprogramowania Grydsen, uzyskałam również certyfikat pozwalający na przeprowadzanie i analizowanie oficjalnych testów MOCA służących do diagnozowania zaburzeń poznawczych.

W celu prowadzenia terapii ukończyłam również szkolenia :

* Jak pracować z seniorami?

* Terapia pamięci dla seniorów.

Zagadnieniem tym zajęłam się, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem jakim są choroby otępienne mózgu, by uświadomić seniorom jak ważne jest utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, przy jednoczesnym otwarciu na innowacyjne technologie czyli na urządzenia wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, które będziemy używać do prowadzenia terapii.

O nas

Prowadzimy terapie dla osób po 60. roku życia, w formie ćwiczeń stymulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości. Terapia wpływa nam.in. poprawę pamięci, koncentracji samopoczucie psychofizyczne oraz opóźnia procesy starzenia . Dzięki systematycznym ćwiczeniom możemy zapobiegać chorobom otępiennym mózgu takim jak demencja czy choroba Alzheimera.

 

Menu strony

Strona główna
Terapia
Oferta
Kontakt
Regulamin i polityka prywatności

 

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu!

Czynne od 9:00 do 17:00 w dni robocze.

 575 002 754

 kontakt@aktywujumysl.pl

 facebook.com/aktywujumysl

 

 

O nas

Prowadzimy terapie dla osób po 60. roku życia, w formie ćwiczeń stymulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości. Terapia wpływa nam.in. poprawę pamięci, koncentracji samopoczucie psychofizyczne oraz opóźnia procesy starzenia . Dzięki systematycznym ćwiczeniom możemy zapobiegać chorobom otępiennym
mózgu takim jak demencja czy choroba Alzheimera. 

 

Menu strony

Strona główna

Terapia

Oferta

Kontakt

Regulamin i polityka prywatności

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu!

Czynne od 9:00 do 17:00 w dni robocze.

 575 002 276

 kontakt@aktywujumysl.pl

 facebook.com/aktywujumysl